Zmiana powrotna na fotelu liderki rankingu WTA

Tak, oczywiście chodzi o Igę Świątek, która podczas Roland Garros spadła na drugie miejsce w Oficjalnym rankingu WTA.

Zanim jednak dojdę do rankingów (klasyfikacji), to wypadałoby opowiedzieć o asocjacji, która to wszystko organizuje. Chodzi o WTA, czyli największą organizację kobiecego tenisa.

Women’s Tennis Association zrzesza wszystkich organizatorów kobiecych imprez tenisowych. Należą do niej również same tenisistki oraz federacje sędziowskie, które biorą udział we wszystkich rodzajach imprez – od turniejów najniższego szczebla, czyli International (pula pieniężna do 500 tys. dolarów) przez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna od 731 tysięcy do 4,5 mln dolarów), na turniejach Wielkiego Szlema kończąc.

Organizacja koordynuje rozgrywki w sezonie. Sezon dla tenisistek rozpoczyna się w styczniu, a kończy w listopadzie turniejem Masters. Jest to rywalizacja 8 najlepszych tenisistek sezonu. WTA ma prawo i prowadzi wszelkie statystyki, ponad to (teoretycznie) rozstrzyga spory między zawodniczkami a organizatorami imprez tenisowych. Dlatego napisałem teoretycznie, bo jak jest w praktyce, to mogliśmy się przekonać podczas niedawno zakończonego, a kompletnie nieudanego ze strony organizacyjnej turnieju Open1000Rome, gdzie reprezentanci WTA nie zarządzili przerwania bezsensownych meczy rozgrywanych na otwartych stadionach, w deszczu i w nocy przez tenisistki właśnie, bo panów organizatorzy po prostu oszczędzali na chętniej oglądane przez publiczność dzienne mecze męskiego tenisa. Był to już drugi, identyczny co do okoliczności konflikt, po zakończonym wcześniej turnieju Open1000Madryt, i na tym samym pogodowo – genderowym tle.

Nie, nie jestem feministą, a pisanie, ze WTA pełni rolę arbitra w środowisku jest tylko ponurym sloganem. Tym arbitrem jest nie mająca żadnych narzędzi penalnych Rada Zawodnicza (Azarenka, Linette, m.in.).

Poza tym WTA powinno przyjmować i badać każdego roku raporty organizatorów imprez i na tej podstawie udzielać licencji na zorganizowanie danego turnieju, a także obniżać lub podwyższać kategorie, czego nie czyni ze względów finansowych, bo jak każda organizacja jest to tylko bezduszną technokratyczną maszyną, nastawioną na zysk i mającą w głębokim poważaniu prawa swojego suwerena, czyli zawodniczek.

Za to z entuzjazmem zajmuje się pozyskiwaniem nowych sponsorów i przeprowadza okresowe badania na wykrycie stosowanych niedozwolonych środków dopingujących. Z jednej strony nowa kasa dla WTA, a z drugiej masa haków na pyskate zawodniczki.

I tak hahaha WTA    propaguje i popularyzuje tenis na świecie, niczym jakaś Gildia Gladiatorów, gdzie Imperatora zastąpiono Mamoną.

Bon, gdzie i jak powstał ten pasożytniczy twór?

WTA powstała w 1973 roku. Stało się na spotkaniu w Londynie, które odbyło się przy okazji turnieju Wimbledon. Wimbledon jest najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem w sezonie tenisowym, jednocześnie to angielski turniej i ta Konferencja założycielska, to jedna z ostatnich prób oparcia się na zdrowych, sportowych zasadach rywalizacji. Jak widac, nic z tego nie zostało, czego sztandarowym przykładem jest Szef i główny koordynator WTA od 2003 roku – Larry Scott, Amerykanin, absolwent Harvardu, kompletne korporacyjne zero. Tego pana widać zawsze na turniejach najwyższej rangi, jak kreci się wokół przedstawicieli sponsorów, obecnych i spodziewanych. I tyle obchodzi go tenis, ile jest w stanie wyrwać z niego dla siebie, brrrr

A właśnie, głównymi partnerami i sponsorami WTA są: Sony Mobile Communications, Porsche, Whirlpool Europe, Dubai Duty Free,  Lotto Sport Italia. Poza tym istnieją sponsorzy regionalni.

Turnieje w hierarchii od najważniejszego to:
WTA Finals – pula nagród 7 mln USD i WTA Elite Trophy – pula nagród 2 214 500 USD
4 Wielkie Szlemy: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Łączne pule nagród dla grających kobiet i mężczyzn wynoszą ok. 50 mln USD.

Turnieje kategorii WTA Premier Series: 4 turnieje WTA Premier Mandatory z pulą nagród 5 185 625 USD (Indian Wells, Miami Open, Open1000Madrid, Open1000Rome); 5 turniejów WTA Premier 5 z pulą nagród 2 513 000 USD; 12 turniejów WTA Premier – minimalna pula wynosi 731 tys. USD;
32 turniejów WTA International Series, gdzie minimalna pula nagród wynosi 250 tys. USD i turnieje kategorii WTA 125K.

Bon, jak czytelnicy i czytelniczki jeszcze nie zwymiotowali od pięknych opisów szlachetności i bezinteresowności Elity WTA, to możemy przejść do rankingów.

WTA co tydzień publikuje aktualny „Oficjalny Ranking WTA”, ranking tenisistek, które grają w turniejach. Punkty rankingowe nalicza się na podstawie dotarcia do poszczególnych rund w danym turnieju. Punkty uzyskane w poprzednim sezonie mogą zachować wartość aż do wygaśnięcia. Mają na to 52 tygodnie. Suma punktów tenisistki jest tygodniowa. Pod uwagę brane są turnieje, które zostały rozegrane w ciągu ostatnich 52 tygodni. Punkty są naliczane maksymalnie za 16 turniejów singlowych i 11 w deblu. Pod uwagę bierze się tylko i wyłącznie te turnieje, gdzie dana zawodniczka zdobyła najwięcej punktów. Słabsze wyniki są odrzucane. Wyjątkami są 4 turnieje Wielkiego Szlema, turnieje WTA Premier Mandatory, WTA Tour Championships, oraz dwa najlepsze wyniki w turniejach WTA Premier 5 dla zawodniczek z pierwszej dwudziestki rankingu – tu punktacja zawsze jest naliczana. Gdy singlistki mają taką samą liczbę punktów, to ich miejscu decyduje ilość punktów zdobytych w turniejach wielkoszlemowych. Deblistki natomiast mogą być sklasyfikowane ex aequo na tym samym miejscu. Dzieje się tak, gdy najlepsze 11 występów są takie same. Ten ranking jest potrzebny poza tym prze rozstawianiu drabinek turniejowych. Są to dość czytelne zasady, jednak w polskich mediach często krytykowane, dlaczego?

Otóż oprócz tego głównego rankingu istnieje jeszcze co najmniej kilka, wszystkie sygnowane przez WTA, lecz każdy opracowany w innym celu. Ja wspomnę tu o jeszcze dwóch, które są ważne dla nas – kibiców.

Ranking WTA na żywo; jest opracowywany na bieżąco bez czekania na koniec, czy początek tygodnia. Jest to najbardziej dynamiczne opisanie stanu faktycznego, taka klasyfikacja on live, jednak nieoficjalna, a co najwyżej wizualizuje najbliższa przyszłość w rankingu. Oczywiście jego dzisiejsza aktualizacja pokrywa się z oficjalnym opracowaniem ponieważ akurat wczoraj się zakończył Roland Garros.

Ranking WTA race na żywo jest potrzebny z innego względu ponieważ jest opracowywany na podstawie wyników od początku danego sezonu, aż do ostatniego turnieju WTA w sezonie. Jest on potrzebny nie tylko, by uzmysłowić postęp lub regres danej zawodniczki, ale także jest podstawa do rozstawienia Turnieju Masters dla 8 najlepszych w danym sezonie zawodniczek.

Obecnie w czołowej dwusetce rankingu WTA jest sześć Polek, a najwyżej z nich notowana jest Iga Świątek oraz Magda Linette i Magdalena Fręch. Miejsca poza TOP100 zajmują, Katarzyna Kawa, Maja Chwalińska i Urszula Radwańska.

RobertzJamajki

1 Comments

Dodaj komentarz