Idealny bohater polskiego serialu

Na bazie totalnej krytyki serii „Korona królów”..

Pamiętam swoje zniechęcenie po obejrzeniu jedynie pierwszego odcinka serialu „Wiedźmin”.. nie, to nie to samo..

Oglądacz i to każdy ma swoje wyobrażenia na temat ekranizacji ulubionych lektur. Kiedyś, dawno dawno temu zaczytywałem się Trylogią Sienkiewicza i potem, gdy zobaczyłem ekranizację najpierw „Pana Wołodyjowskiego”, a potem „Potopu”, nie poczułem zawodu. To było to, razem ze słońcem Dzikich Pól i śniegiem wokół oblężonego Klasztoru na Jasnej Górze..

Azja Tuchajbejowicz był moim wrogiem, a Zagłoba imponował zaiste sarmackim sprytem i humorem podlanym pitnym miodem i wegrzynem..

Potem długo długo nic i dopiero Wiedźmin, choć z Newerlandii, a właściwie z Rivii ruszył moją wyobraźnię i teraz zastanawiam się nad tym, co było ukryte w scenariuszu, w fabule powieści..

Z innej beczki.. Skrzetuski – papierowy bohater.. nie rusza, nie powoduje tych emocji, co Kmicic, jakiś taki mydlkowaty jest, choć cierpi, choć imponuje odwagą i kocha równie mocno, co Kmicic Billewiczowne.

Choć to późniejsza epoka i Dolny Śląsk, to malowniczo opisał ją Sapkowski w Trylogii husyckiej i nie chodzi tu bynajmniej o sympatię autora nie wiedzieć czemu sytuująca się po stronie heretyków, tu widać niesamowity warsztat. Przez karty opowieści przewija się mnóstwo informacji o epoce, że niemal widzimy zakurzone kupieckie trakty i rauberitterow,czujemy ten czas.

Kazimierz Wielki.. Piast, zostawił Polskę murowaną, a zastał przecież drewnianą.. piękny temat i pytania: jak? w jaki sposób?

Kto stawiał owe zamki i po co? Nigdy nie zajmowałem się bliżej tym ważnym dla rodzącej się potęgi Polski okresem, a teraz zamiast krytykować nieszczęsny serial zabiorę się do znalezienia własnej interpretacji.

Oby wystarczyło czasu i zapału. Sumeryjskie harfy i Mur Hannibala, a także Maiden Castle mogą poczekać.

14 stycznia 2018 roku

RobertzJamajki

 

 

 

 

 

 

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s